English איזור אישי | עגלת קניות אתר חשבי שכר

חיפוש מתקדם חפש
 >> חדשה  >> חדשות ועדכונים דף הבית       
   
 
מנירב: "הרפורמה בשווי שימוש יצרה עיוות כלכלי"   |  09/07/2011
אבו ראזק: "זו עוד אחת מהדרכים להעלאת בסיס המס"המושב העשירי בכנס אילת העלה פעם נוספת לבמה את אחת המחלוקות הגדולות ביותר בין רשות המסים ללשכת רואי חשבון בשנים האחרונות – נושא שווי שימוש ברכב. כארבע שנים לאחר שתוקנו תקנות שווי שימוש החדשות, חוזרת ועולה שוב השאלה: האם זו היתה טעות או מהלך ראוי?

השתתפו בדיון - אורי בארי יו"ר ועדת כנס אילת וחבר ועד מרחב ת"א שגם הנחה, אוסקר אבו ראזק – לשעבר מנכ"ל משרד הפנים ומשנה למנהל רשות המיסים, נדב הכהן, ערן יעקב – סמנכ"ל בכיר לתכנון וכלכלה, רשות המיסים בישראל, ועופר מנירב, יו"ר ראשות ועדת מיסים וחבר הוועד המרכזי.


ערן יעקב אמר שהשאלה היא האם הרפורמה שבאה לגלם את טובת ההנאה שמקבל העובד בדמות רכב צמוד, הגשימה את תכליתה והאם יושמה בפועל? הוא הסביר כי תקנות שווי שימוש נועדו לשקף את טובת ההנאה הגלומה בשימוש הפרטי של העובד ברכב שהעמיד לרשותו המעביד. קודם לרפורמה – היה מבנה שוק מעוות – כשהצרכן סבסד את מחזיקי הרכב הצמוד, ולמעשה שררה אפליה בין מי שהיה ברשותו רכב צמוד לבין מי שלא. הרפורמה, בתהליך רב שנתי, העלתה את שווי השימוש כנגד הפחתה במיסי הכנסה לכלל הציבור. לטענתו, מקבלי רכב צמוד לא נפגעו מהרפורמה ונוצר מצב שוויוני בין כל מחזיקי הרכב.

החל משנת 2010, עברו בישראל לשיטת חישוב ליניארית כמו רוב מדינות העולם המאפשרת לשקף טוב יותר את ההטבה הכלכלית לעובד. בעקבות כך, השתנתה שיטת הקבוצות ונוצר פיזור רב של כלי רכב בהתאם לעלותם. הוא הדגיש כי שווי השימוש בעולם הינו נורמטיבי – כל מדינה עפ"י שיקוליה.

אוסקר אבו ראזק אמר כי שווי שימוש, למרות הרפורמה ולמרות שהוא ליניארי, הוא בלתי צודק מאחר לא כל עובד משתמש ברכב לצרכיו הפרטיים או לצרכי עבודה באותה מידה.
"שווי השימוש מחושב לפי שווי הרכב ואין הבחנה בין רכב חדש לישן, אין הבחנה בין עובד שהרכב אכן נחוץ לו לצרכי עבודה לבין מי שלא. מכאן, נוצרת תחושת אי-צדק. בטכנולוגיה הקיימת ניתן למדוד כמעט במדויק בין שימושים פרטיים לעסקיים, ולכן יש לעבור לשיטה זו כי היא יותר צודקת" אמר.

אבו ראזק לא היסס לתקוף בבוטות את שיטת החישוב ואת הרפורמה ואמר שזו עוד אחת מהדרכים להעלאת בסיס המס כמו הקטנת נקודות הזיכוי לנשים, העלאת תקרת הביטוח הלאומי. כל זאת כדי לממן את החור שנוצר בגביית המסים כתוצאה מהפחתת מס החברות.

עופר מנירב שנחשב לאחד המתנגדים התקיפים ביותר במשק לרפורמה בשווי שימוש אומר כי מאז זו התפרסמה בשנת 2007, הוא מוכיח מעל כל במה ובהתכתבות עם ראשי רשות המסים ומשרד האוצר כי עדכון הסכומים לפי שיטת הקבוצות כמו גם השיטה הליניארית שבאה שנתיים לאחר מכן באו לעולם בחטא כאשר החישובים מתבססים על חישוב שגוי של השימוש האמיתי ברכב שנעשה בזמנו ע"י המחלקה הכלכלית, והינו תולדה של הטעות שנעשתה בזמנו עת גילמו את סכום השווי ללא הצדקה ובטעות.
עוד בשנת 2007 הוציא מנירב התייחסות מפורטת וכתובה לוועדת הכספים בכנסת בדבר תקנות מס הכנסה (שווי השימוש ברכב), בה נטען ולימים אף הוכח, ששווי השימוש שבו יחויבו העובדים יהיה גבוה מההוצאה בפועל של המעביד. לא זו אף זו – חרף העובדה שהעובדים ישלמו מס על מלוא שווי השימוש, הרי שההוצאה שתוכר למעביד תהיה לעיתים נמוכה יותר מההכנסה שבה יחוייב העובד, מתברר כי בפועל אכן, כדברי מנירב שנתיים לאחר "הרפורמה" של שנת 2007 נאלצה רשות המיסים לעשות "רפומה" נוספות.
לסיכום – שווי השימוש הנקוב בתקנות אינו ריאלי. עדיף למעביד לתת הלוואה לעובד ע"מ שהאחרון ירכוש רכב כאשר אז העובד יחוייב על הריבית בלבד. מנירב סיכם את דבריו ואמר שהרפורמה בשווי שימוש יצרה עיוות כלכלי, כאשר השיקולים הפכו משיקולים כלכליים לשיקולים פיסקלים.

גם נדב הכהן חיזק את תחושת חוסר הצדק הקיימת בתקנות שווי שימוש ואמר כי קיימים בהם שלושה עיוותים קשים: אין הבחנה בין עובד שצריך להשתמש ברכב לצורך עבודה ובין עובד שאינו משתמש ברכב לצורך עבודה. העיוות השני הוא שלא ניתן עידוד לעובד הממעט להשתמש ברכב בנסיעות פרטיות, שומרי שבת למשל, אך כל העובדים משלמים אותו שווי שימוש! העיוות השלישי הוא שאותו שווי שימוש משולם בגין רכב זהה משנות דגם שונות – חדש, משומש או פגום – לכולם נזקף שווי שימוש זהה!! הכהן הזכיר כי למרות שאינו נביא, הוא התבטא בישיבות הכנסת לפני אישור התקנות כי שכרנו ייצא בהפסדנו אם הרפורמה תאושר. לצערו, דבריו לא נפלו על אוזניים קשובות וחברי הכנסת העדיפו לציית למשמעת הקואליציונית. נחמה פורתא הוא מוצא בתובענה מנהלית שהוגשה לאחרונה בקשה לאשרה כתובענה ייצוגית ע"י טכנאי מעליות שומר שבת כנגד רשות המסים בעניין שווי שימוש. הכהן אמר שאולי דרך בית המשפט ייעשה צדק בנושא זה. בסיום דבריו הציע שהעובד והמעביד יחתמו על הצהרה שמרבית השימוש באותו חודש היה עסקי, ואז ישולם שווי שימוש נכון.
לרשימת חדשות ועדכונים

לדף הבית
ניוזלטר
מועדון צעירים
מתמחי לשכה
מועדון גמלאיםהרשמה לאתר שלח לחבר גירסת הדפסה
הרשמה לאתר שלח לחבר גירסת הדפסה
 
  2005 - כל הזכויות שמורות ללשכת רואי חשבון תשס"ה ©
פרסום באתר צור קשר מפת אתר תנאי שימוש הוספה למועדפים

בניית אתרים פיתוח תוכנה לאינטרנט בניית אתר סייטנט בע"מ - בניית אתרים ופתרונות אינטרנט מתקדמים