מאי, יוני 2018

חברות וחברים יקרים,

אנו בעיצומם של מהלכים מקצועיים חשובים בחיי הלשכה והיערכות לאירועים השנתיים:

פרויקט הקודיפיקציה – הינו אחד מהפרויקטים המקצועיים הן מההיבט המקצועי והן מההיבט הסמלי . קביעת מחויבות הלשכה לקיומה של מערכת כוללת של תקני ביקורת, בתבנית ובהיקף של תקינת הביקורת הבינלאומית של – IFAC

פרויקט זה מביא לידי סיום תקופה ארוכה בה נדרש רואה חשבון מבקר העוסק בביקורת (“הפרקטיישינר” ) להתמודד מול מספר תקנים שעסקו באותו נושא, ואשר תקנו זה את זה בתיקונים ישירים או עקיפים, ובצדם הבהרות להן יוחס “תוקף מקצועי” נחות משל תקני הביקורת. דבר אשר יצר קושי בביצוע אף ל”מומחים”.

במצב החדש יטופל כל נושא במקום אחד, בנוסח משולב, אשר יכיל את כל הפרסומים בנושא, וברמת “סמכות” אחידה. תודתי נתונה לסגן הנשיא ויו”ר המועצה המקצועית רו”ח אלי גולדשטיין אשר חתר ללא לאות לשכנע את נציגי הגופים המקצועיים בדבר חשיבות הפרויקט, וליו”ר הוועדה לתקני ביקורת ונהלי ביקורת רו”ח גלית ניב, בליווי עבודה המאומצת של הסגל המקצועי של הלשכה, בראשותה של רו”ח איריס אלדר.

במקביל, אנו “במחצית הדרך” בפרויקט חשוב מאוד נוסף – הנגשת פרסומי תקינת החשבונאות הישראלית של המוסד הישראלי לתקינה בחשבונאות.

 

כנסים וימי עיון

כולנו מצפים לכנס השנתי באילת בהובלה משותפת של יו”ר מרחב תל אביב אורי בארי ושלי שם נפגוש כמדי שנה: שרים, חברי כנסת, רגולטורים, אנשי ציבור ומעצבי דעת קהל, אנשי תקשורת וכמובן אתכם, חברי וחברות הלשכה ובני משפחותיכם היקרים .

בין כנסי יוני יולי באילת- נתכנס לערב הגאלה של המועדון הפיננסי בראשות סגנית הנשיא אלינה פרנקל רונן. בנוסף לכך קיימנו באחרונה כנס של מרחב נתניה בראשות רו”ח קליין, וכנס מלכ”רים בראשות סגנית הנשיא רו”ח איריס שטרק.

הפרסום המרוכז “צופה עתיד ” של הכנסים וההשתלמויות מאפשר לחברים תכנון מראש, בפריסה ארצית כך שיוכלו להגיע לאירועים שאינם בהכרח במרחב או הסניף שלהם ככל שיחפצו בכך.

 

חקיקה ורגולציה

באחרונה אושר בכנסת ישראל החוק לעניין הדין המשמעתי לרו”ח (תיקון מס 9) אשר צפוי להיכנס לתוקף בעוד כשנה .

מדובר בהצעת חוק ממשלתית במקורה , שנועדה להסדיר את הדין המשמעתי של רו״ח ולהעביר את הסמכות העיקרית בנושא זה ממועצת רו״ח ל”וועדת משמעת”, שתפעל כמעיין טריבונל שיפוטי עצמאי ובלתי תלוי.

יוזמה זו החלה טרם בחירתי ואישורה בימים אלה היא בין היתר תוצר של מעורבות יו”ר וועדת חוקה ח״כ ניסן סלומיאנסקי, אשר גישר על הפערים בין משרד המשפטים ללשכת רו״ח.

במסגרת הליך החקיקה פעלנו לתיקון ליקויים בחוק הקיים כגון – קנסות מופרזים בעת איחור בתשלום האגרה ,קביעה כי עיסוק במקצוע ללא תשלום הרישיון בתוקף הינו עבירה משמעתית אך אינו פוגם בעצם הפעולות שבוצעו ע”י החבר ועוד.

אבקש להודות לחברי סגן הנשיא ומזכיר הכבוד של הלשכה מנחם רהב אשר הוביל את הנושא יחד עימי.

 

חילופי תפקידים בהנהלת רשות המיסים

בטקס מרגש במעמד שר האוצר , נפרדנו ממנהל רשות המיסים היוצא משה אשר, וקיבלנו את מחליפו הנכנס ערן יעקב.

עם כניסתו של ערן לתפקיד דאגנו למסד את פורום ההיוועצות של מנהל רשות המיסים עם נציגי הלשכה הכולל את נשיא הלשכה, ואת סגן הנשיא ויו”ר ראשות וועדת המיסים ג’ק בלנגה. פורום זה, אשר פעל רבות בתקופת כהונתו של משה אשר הינו חיוני לטיפול בזמן אמיתי בבעיות השוטפות מול רשות המיסים כגון נושא המעבר למערכת שע”מ החדשה ועוד .

 

מחשוב

החל מסוף חודש מרס התחלנו בהטמעת מערכת המחשב החדשה של הלשכה שתשנה את התנהלות הלשכה פנימה והחוצה באופן משמעותי, ולא אפריז אם אגדיר את השינוי כ”מהפכה של ממש”.

תהליך ההטמעה וההשקה מתנהל באופן הדרגתי. חלק לא מבוטל מיכולת המערכת עדיין לא בא לידי ביטוי ואני מעריך כי המערכת תתייצב במלוא תפארתה בתחילת שנת 2019.

בבחירות לנשיאות הלשכה הגדרתי את הפרויקט כצורך בסיסי ומיידי זו. כמעט שלוש שנים אחרי- אני שמח להודיע שהמערכת בעלת תשתיות מחשוב מתקדמות ביותר הוטמעה בלשכה והשירות לחברים יהיה ראוי, דיגיטאלי ועדכני. העיסוק האינטנסיבי שלנו בנושא בשנתיים האחרונות לימד אותנו עד כמה קריטית הייתה קבלת ההחלטה – ולא פחות יישומה.

 

פסק דין כבוד השופט כבוב בחברות הדואליות

החלטת כבוד השופט כבוב בעניין הדין החל על רו״ח המבקר של החברות הדואליות בעל חשיבות רבה עבורנו משום שהוא מאמץ את עמדת הלשכה (קובע חד משמעית כי ככלל בחינת עבודתם של רו״ח הישראלים המבקרים בחברות הדואליות יכולה להתבצע רק על פי הדין הזר), לצד זה שהוא וקובע מסמרות בנושאי ליבה. מעבר לכך שלשכת רו״ח הוכרה שוב כמייצגת המקצוע במעמד ״ ידיד בית המשפט״ .אין לי ספק כי פסק דין זה יילמד לימודי ראיית החשבון במוסדות להשכלה גבוהה ויצוטט בפסקי דין רבים בתחום .

זה המקום להודות לחברי סגני הנשיא אלי גולדשטיין ומנחם רהב אשר ביחד איתי חתמו על עמדת הלשכה לביהמ”ש”.

 

גמלאים

במאי פגשתי כ- 200 חברי מועדון הגמלאים ובנות /בני זוגם באירוע השנתי לציון 5 שנות פעילות. המועדון הוקם ע”י יו”ר המועדון רו”ח עוזי איזביצקי ומייצג קהל חשוב ונאמן של הלשכה ואבן מיסודה . אני מלא הערכה ותודה בשם כולנו למקימי המועדון ולמפעיליו .

 

יום העצמאות למדינת ישראל

כנשיא לשכת רו”ח הוזמנתי אחר כבוד לייצג את הלשכה בטקסי יום הזיכרון ויום העצמאות הרשמיים.

אירועים אלה, היו מרגשים מאוד בחגיגות ה- 70 למדינה הן ברמה האישית והן הלאומית. זו זכות גדולה עבורי לייצג את הלשכה כנציגה הרשמי בטקסים הממלכתיים ועל כך אני אסיר תודה לכם, חברי הלשכה.

 

בחירות לנשיאות הלשכה, לוועד המרכזי למרחבים ולסניפי הלשכה.

הוועד המרכזי החליט על ה- 4.9.2018 כמועד הבחירות לנשיאות לשכת רואי חשבון ולוועד המרכזי. במועד זה בדיוק – מסתיימות 3 שנות כהונה של הוועד המרכזי ושלי כנשיא הלשכה. אני אישית החלטתי שלא אתמודד לקדנציה שנייה רצופה. על פי התקנון, נשיא הלשכה היוצא מכהן בוועד הנכנס ובנשיאות ללא בחירות .

כיום, מונה לשכת רואי חשבון כ 14,300 חברים, ומספרם עלה בעיקר בשנת הפעילות החולפת.

אני מאחל למתמודדים הצלחה ומקווה שמערכת הבחירות תתבצע באופן מכבד והגון.

 

ולסיום

עדיין לא הגענו לשלב הסיכומים ויש עוד עשייה רבה לפנינו, אך אין ספק שתוצרי פעילותנו בשלוש השנים החולפות הועילו גם מעצם היותנו לשכה חזקה ובעלת משקל ממשי במשק הישראלי וגם בשל הגידול במספר החברים שמביעים בנו אמון , מצטרפים ,ובכך מחזקים אותנו- רואי ורואות החשבון כשומרי סף וכמייצגים של לקוחות.

אז כהרגלי- אבקש להודות לכל העוסקים במלאכה- חבריי לנשיאות ולוועד המרכזי, כמו גם לחברים בהנהגת המרחבים והסניפים ולכלל עובדי ועובדות הלשכה בניהולה של המנכ”לית בשמת כרמון.

 

שלכם,


יזהר קנה, רו”ח

נשיא לשכת רואי חשבון בישראל