ספטמבר 2018

 

 

חברים וחברות יקרים ,

 

אני שמחה ונרגשת להיות כאן ולקבל על עצמי את תפקיד נשיאת לשכת רואי חשבון.

אני רואה בכך זכות גדולה לצד אחריות גדולה.

בימים המיוחדים האלה בין ראש השנה ליום הכיפורים, אני מרגישה יותר מכל את האחריות הרבה המונחת על כתפיי כשליחת ציבור ועל כתפי כולנו.

אני רוצה לשתף אתכם בכמה קטעים מרגשים עבורי   מתפילת החזן שליח הציבור בימים הנוראים לפני תפילת מוסף.

 

 

 

הִנְנִי הֶעָנִי מִמַּעַשׂ

נִרְעַשׁ וְנִפְחַד מִפַּחַד יוֹשֵׁב תְּהִלּוֹת יִשְׂרָאֵל

בָּאתִי לַעֲמֹד וּלְהִתְחַנֵּן לְפָנֶיךָ

עַל עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר שְׁלָחוּנִי

וְאַף עַל פִּי שֶׁאֵינִי כְדַאי וְהָגוּן לְכַךְ

לָכֵן אֲבַקֵּשׁ מִמְּךָ

אֱלֹהֵי אַבְרָהָם אֱלֹהֵי יִצְחָק וֵאלֹהֵי יַעֲקֹב

ה’ ה’ אֵל רַחוּם וְחַנּוּן אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל

שַׁדַּי אָיֹם וְנוֹרָא

הֱיֵה נָא מַצְלִיחַ דַּרְכִּי

אֲשֶׁר אָנֹכִי הוֹלֵךְ וְעוֹמֵד לְבַקֵּשׁ רַחֲמִים עָלַי וְעַל שׁוֹלְחַי

 

כולנו כאן שליחי הציבור – נבחרנו בהליך דמוקרטי להוביל שינוי ואני מאחלת לכולנו שנצליח במשימה החשובה הזו שלקחנו על עצמנו. בצניעות ובחרדת קודש. ומתוך רצון אמיתי לסייע.

כעת המטרה של כולנו היא לפעול יחד ובאחדות למען כל הציבור היקר והחשוב של רואי ורואות החשבון.

תודה לנשיא היוצא רו”ח יזהר קנה ולוועד המרכזי היוצא על פעילותם ותרומתם ללשכה בשלוש השנים האחרונות. לאלה מאתנו שממשיכים, ולאלה שסיימו את תפקידם הרשמי, אך אני בטוחה שכולם ימשיכו להיות פעילים ומעורבים וישתלבו בעשייה הענפה.

עברנו מערכת בחירות סוערת, ונמצא בהמשך הדרך גם את הזמן המתאים להפקת לקחים ומסקנות, על מנת שתופעות שאינן מקובלות עלינו כלשכה ,לא יישנו בפעמים הבאות.

כולנו הבטחנו שינויים ורפורמות, וכעת מטרתנו היא לאגד ולאגם את כל האנרגיות והרצון לעשייה ופעילות, ולנתב אותם ליוזמה ולקידום אותן מטרות החשובות לנו כל כך, ובאמצעות עשייתנו המקצועית נסייע לעסקים ונתרום לשיפור וצמיחה הפעילות הכלכלית בישראל .

אני רואה חשיבות יתירה לעיסוק בעיקר, בתוכן, בעומק הדברים , ולא אתן לפוליטיקה פנימית להסיט אותנו מהמיקוד במטרות ובתוכנית העבודה המקיפה שתגובש.

כל הפעילים שנבחרו, בוועד המרכזי ,במרחבים ובסניפים מייצגים בראייה כוללת את כל מגוון רואי החשבון – יש לנו נציגי משרדים קטנים וגדולים, עצמאים ושכירים, מגזר פרטי ומגזר ציבורי, צעירים וותיקים, מכל הגילאים ומכל המגזרים ומכל רחבי הארץ.

כולם, כולם משתוקקים כבר לפעול וליישם את הרעיונות הטובים והחשובים שהצענו לציבור שלנו. אני יכולה להבטיח ,גם לאלה שלא נבחרו, שכולם מוזמנים להיות פעילים ולקחת חלק בקידום המטרות. היריעה רחבה והעשייה מרובה ,כך שיש מקום לכולם.

אני גאה בכך שבבחירות האלה יש ייצוג ונבחרו יותר נשים, הן לוועד המרכזי – שמונה נשים, הישג חסר תקדים, והן רואות חשבון רבות בכל המרחבים והסניפים. ואפילו יו”ר במרחב חיפה.

עשינו צעד משמעותי בכך ואני בטוחה שיותר רואות חשבון יהיו מעורבות בפעילות, ויהיה ביטוי משמעותי יותר לכך ש 35% מהעוסקים במקצוע הן רואות חשבון, יחד עם הפרגון והתמיכה של כל רואי החשבון, שמבינים שגוון מגדרי וגוון בכלל הוא נכס לכל דירקטוריון ולכל חברה ותאגיד.

אני גאה בכך שהצלחנו לעורר ולהביא למודעות ולעשייה של יותר צעירים, ואין ספק שהצעירים יהוו ויהיו חלק מהמנהיגות ומחזית העשייה בפעילות שלנו. הצעירים ייקחו חלק בעיצוב המטרות והיעדים ובמתן מענה שיביא יותר צעירים לחברות בלשכה. לצורך כך יוקם מטה צעירים בראשות המנהיגות הצעירה ובו יקודמו כל התוכניות כולל תוכנית המנטורינג, השמה של רו”ח ועוד.

עם כניסתי לתפקיד אפעל לקידום ייצוג מלא של רו”ח  במס שבח , שכבר השגנו בו פריצת דרך ותמיכת הועד המרכזי בישיבה שהתקיימה לפני הבחירות וכעת הזמן להמשיך במלאכה עד סופה.

קידום הצעת החוק לחיסיון בנושא מיסים לרו”ח, חוק שיביא לשינוי משמעותי בכל תהליכי העבודה שלנו בתחום המיסים.

אמשיך בפעילות בנושא שכר הטרחה מול הרשויות השונות – רשות ניירות ערך, הרשות להגבלים העסקיים ומשרדי הממשלה. וגם כאן, אני רואה ומקווה שנוכל להשיג שינוי תוך זמן קצר.

 

בנוסף ניתן עדיפות לתיקון  עיוותי חקיקה משמעותיים במיסים בנושאים שונים, וכן להקלה משמעותית של הנטל הרגולטורי והבירוקרטי. נטפל בכל נושא הגבלת האחריות נפעל בהקדם לשינוי. ולגבי רואי החשבון במגזר הציבורי  – נקדם תיקון מהיר של האפליה הזועקת בהתייחסות לרואי החשבון השכירים מול בעלי מקצוע אחרים בסקטור הציבורי.

הפריסה הארצית שלנו מאפשרת לנו לגבש שיתופי פעולה בין משרדי רואי חשבון מהמרכז למשרדים בצפון ובדרום, ולשלב כוחות מבחינת כוח אדם ,מכרזים ועוד.

מעבר לעבודה מול הרשויות להקטנת הנטל, אנו נערך במידי להקמת צוות מקצועי בשכר, שייתן מענה זמין לחברי הלשכה בסוגיות מקצועיות, וזאת כחלק מראייה כוללת שצורכי רואי החשבון הוא במרכז, והלשכה כגוף מקצועי, כגב מקצועי  – תספק מענה זמין ומקצועי ותסייע בפתרון בעיות תוך דגש מיוחד לצורכי המשרדים הקטנים.

נטפל בכל נושא הפחתת התשלומים של דמי חבר ותשלום למועצה שייבחנו במטרה להביא להוזלת עלויות ומימוש ההבטחה של יו”ר מועצת רו”ח אמי פלמור להפחתת האגרה. נטפל בכל נושא התאמת המקצוע להתפתחויות ולקדמה הטכנולוגית, ולצורך בהרחבת תחומי העיסוק. עלינו לפעול בשני מישורים במקביל, לשמור על החשיבות, הייחוד והערך המוסף שלנו כרואי חשבון, ועל הביקורת כליבת המקצוע, לצד העובדה שיש להתפתח כרואי חשבון ולהתרחב לעיסוקים נוספים, תוך שמירה על הבידול המובהק שלנו. ולהביא למודעות הזו הן את חברינו רואי החשבון והן את מקבלי ההחלטות והציבור הרחב. תוך הדגש הבידול וה- D.N.A המיוחד שלנו.

כמובן כאשר לפנינו עבודה רבה בכל גזרות הפעילות ועבור כל המגזרים בלשכה. אנו נגבש תוכנית עבודה מקיפה, כולל יעדים ולוחות זמנים על מנת שכולם יהיו שותפים, ויוכלו לתרום ויוכלו לעקוב ולהימדד על פי ההתקדמות והביצוע.

העיקר הוא שנחזק את רואי החשבון ונחזק את מעמד המקצוע, נחזיר את הגאווה והיוקרה למקצוע, את הברק והניצוץ בעיניים, ומשם נוכל להתמודד יחד עם כל האתגרים, קשים ומורכבים ככל שיהיו.

הכוח והעוצמה שלנו הוא בקהילה הנהדרת הזו של רואות ורואי החשבון מצפון ועד דרום, יש לנו הון אנושי איכותי, ערכי ומקצועי. ולכן, מבחינתי “השמיים הם הגבול”.

בחירתי לנשיאת הלשכה, לאחר 87 שנים שהלשכה קיימת ומעולם לא התמודדה רואת חשבון לנשיאות היא פריצת דרך עבורי ועבור הלשכה וזהו שינוי גם  עבור שאר הארגונים הכלכליים בארץ.

עם בחירתי, הביאו לתשומת ליבי את סיפורה המרגש של רו”ח עדה גלר, שנולדה בגליציה ב 1888 ועלתה לארץ בשנת 1911.עסקה שנים רבות בהוראה וניהלה בית ספר לבנות,  ובשנת 1927 נסעה לארה”ב ללמוד ראיית חשבון וכשחזרה לארץ, ניהלה מאבק ממושך נגד הממשלה הבריטית והצליחה לקבל רישיון לפעולה בארץ כרואת חשבון וכמבקרת מוסמכת. במשך מספר שנים הייתה האישה הראשונה והיחידה שעסקה במקצועות אלה והתקבלה כחברת ארגון רואי חשבון מוסמכים.

עדה גלר נפטרה ב 1949 והשאירה אחריה מורשת חשובה.

בשבילי סיפורה של עדה גלר הוא מרגש , ואני מרגישה שהיום אנחנו סוגרים מעגל של ציונות וחלוציות של רואי החשבון בארץ.

 

 

מאחלת הצלחה משותפת לכולנו

חג שמח וגמר חתימה טובה

 

שלכם,


איריס שטרק, רו”ח

נשיאת לשכת רואי חשבון בישראל